Історія друку налічує стільки ж тисячоліть, як і людство. Напевно, вперше люди зацікавилися відбитками, коли побачили відбитки своїх стоп та долонь у землі та глині. Оскільки людство завжди тяглося до прекрасного, то перший посуд, одяг та інші предмети побуту були «прикрашені» відбитками пальців, всіляких травинок та квітів, кісточок та черепашок. «Відбитки» почали тиражувати, і це стало «початком» поліграфії. (правильну інтерпретацію терміна « Напевно в цей час з'явилися і перші майстри друкарсько-відтисних справ).
Вважається, що перші зображення відносяться до палеоліту і налічують понад 60 тис. років. Їх створювали на стінах печер, плоских валунах та скелях. Методи нанесення були різні – вишкрібання, вибивання, прошліфування. Найчастіше древні люди наносили малюнки своїх рук. Тоді ж людина навчилася робити та використовувати натуральні барвники з виділень представників флори та фауни, а також із землі та глини. Барвники перетиралися, змішувалися, розбавлялися водою.
Друк на корові
Найбільшу роль історії виникнення друкованої справи зіграв Стародавній Схід, особливо після розвитку торгівлі. Кожен господар має бути «позначити» свою власність – так виникла друк, яку ставили на худобу, начиння, створений товар або рабів.
Якщо на той час був би google (важко повірити - але його не було), напевно замість запитів «друк на ручках» або «мобільний телефон iPhone 6+», у топі були б актуальні запити «друк на корові Персія».
Якщо виникла торгівля, то з'явилися й гроші. Вже в XII столітті до н. у Стародавньому Римі карбували золоті кружечки із зображенням на них, створеним накладеним штемпелем – монети.
За багато тисячоліть до н. у Китаї та Фінікії тканини почали прикрашати печаткою орнаментів та малюнків. Фінікійці навіть створили спеціальне обладнання, яке наносило на тканину малюнок, що повторюється. Вони розробили найскладніша (на той час) технологія повторення малюнка з допомогою спеціальних матриць – спеціальними тампонами з різних матеріалів на штампи накочували фарбу, яку потім котили до тканини. Краса фінікійських тканин, створених способом трафаретного друку, підкорила світ. Поліграфія стала вже ремеслом » та її розвиток набирало хід.
Потім стародавні єгиптяни та греки стали наносити на одяг своїх патрицій орнаменти по трафарету. Наприклад, при розкопках гробниці фараона Тутанхамона не лише вбрання та предмети побуту були прикрашені друкованими малюнками, а й стіни гробниці, футляр мумії, кераміка та меблі. Обмеженість використовуваних єгиптянами квітів – ndash; червоний, синій, жовтий, чорний – була продиктована тим, з яких природних джерел видобував барвник.
Рекламна поліграфія у Стародавньому Римі
Стародавній Рим пішов далі шляхом застосування друку – тут з'явилися перші таблички-покажчики та таблички-інформатори, провісники зовнішньої реклами. За допомогою деякої кількості трафаретних табличок населення Риму інформували про майбутні збори, бої гладіаторів або театральні вистави.
Індія також не відставала у розвитку друкованої справи. у IV столітті до зв. е. індійські жінки хизувалися в сарі, прикрашені візерунками, нанесеними за допомогою трафаретів.
Не лише на Євразійському континенті розвивалося мистецтво друку. Населення Перу та Мексики також використовувало друк на текстилі.